Gratulujemy zakupu nowych okularów progresywnych!
Cieszymy się,że mogliśmy pomóc Ci odnaleźć właściwe rozwiązanie wzrokowe odpowiednie do Twoich potrzeb!
Niniejsze informacje mają na celu ułatwić proces adaptacji do soczewek progresywnych oraz uczynić ją możliwie najbardziej komfortową. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów nie wahaj się skonsultować z naszym salonem Celi Optyk. Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie możliwe pytania, a w razie potrzeby odpowiednio dopasować Twoje okulary.
Życzymy przyjemnego korzystania z Twoich nowych okularów progresywnych!
Adaptacja do nowych okularów progresywnych
Twój wzrok potrzebuję czasu, aby przyzwyczaił się do nowych okularów korekcyjnych. Czas trwania okresu adaptacji może być różny - od jednego dnia do nawet trzech tygodni. Zależy on od indywidualnego przypadku pacjenta, na co składają się takie czynniki jak:
-Twoje wartości korekcyjne do dali i bliży
- wzrost wartości addycji
- Twoje doświadczenie związane z poprzednimi soczewkami
Czym są soczewki progresywne i jak działają?
Soczewki progresywne to najbardziej zaawansowane rozwiązania optyczne stworzone dla Twoich oczu. Dzięki specjalnej konstrukcji umożliwią Ci widzenie na każdą odległość. Soczewki progresywne mają trzy strefy:
a) obszar do dali - komfortowe widzenia na dalsze odległości jest możliwe, kiedy patrzysz przez górną część soczewki, np. podczas prowadzenia samochodu, oglądania telewizji, będąc na spacerze.
b) obszar pośredni - środkowa część soczewki, w której moc korekcyjna stopniowo i łagodnie przyrasta, od wartości korekcyjnych do dali, do wartości korekcyjnych do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej konstrukcji soczewek. Umożliwia wyraźne widzenie odległości pośrednich, takich jak ekran komputera lub deska rozdzielcza.
c) obszar bliży - obszar znajduję się w dolnej części soczewki, przeznaczony jest do czytania lub obserwacji przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. W tym obszarze wartość addycji jest największa, co gwarantuje komfortowe pole widzenia.
*obszary peryferyjne - znajdują się one na obrzeżach soczewek, niestety obszarów tych nie można całkowicie wyeliminować, lecz możemy nauczyć się je unikać, dzięki stosowaniu się do zaleceń optyka i instrukcji w tym materiale.
Obszar do dali - porady
Górna część widzenia zapewnia wyraźne i komfortowe widzenie na dalsze odległości , więc gdy chcemy zobaczyć przedmiot w oddali musimy patrzeć przez górną część soczewki. Ponadto należy poruszać nie tylko oczami,ale także całą głową.
Kiedy poruszamy się po schodach należy patrzeć przez górną część soczewki, pochylić głowę opuszczając brodę i zbliżając się do klatki piersiowej. Należ spoglądać na każdy stopień i korzystać z poręczy, zwłaszcza na początku. Chodzenie po schodach z biegiem czasu stanie się czymś naturalnym.
Jeśli prowadzimy auto - w zależności od nachylenia głowy, zmienia się umiejscowienie środka optycznego soczewki, czyli wykorzystuje się obszar do dali jak i strefę pośrednią soczewki. Oto instrukcje dotyczące wykonywania poszczególnych manewrów:
patrzenie na drogę - trzymaj głowę w naturalnym położeniu i patrz przez górną część soczewki (obszar do dali)
patrzenie na deskę rozdzielczą - delikatnie opuść wzrok i patrz przez środkową część soczewek (obszar pośredni)
patrzenie w lusterka - patrz przez górną część soczewek, skręcając głowę w stronę lusterka, z którego korzystasz
cofanie - patrz przez górną część soczewek, odwracając głowę w kierunku, w którym porusza się samochód. Możliwe, że będzie trzeba odwrócić głowę nieco bardziej niż zazwyczaj
Obszar pośredni - porady
Środkowa część soczewki umożliwia widzenie wyraźne przedmiotów znajdujących się w odległościach pośrednich.
Odległości pośrednie to takie w zakresie od 0,5 do 1,5m. Możliwe,że będzie trzeba lekko obniżyć lub unieść podbródek, aby odnaleźć punkt zapewniający najostrzejsze widzenie. Jeśli pracujesz w biurze, będziesz korzystać z obszaru pośredniego soczewek, aby patrzeć na ekran komputera oraz inne przedmioty znajdujące się na Twoim biurku.
Jeśli obszar pośredni w soczewkach progresywnych wydaję się zbyt wąski to możesz skorzystać z dodatkowego rozwiązania - specjalnych soczewek okularowych, przeznaczonych do stosowania w pomieszczeniach . Strefa pośrednia w jest znacznie szersza niż w soczewkach progresywnych. Więcej szczegółów o produkcie w naszym salonie.
Obszar do bliży - porady
Dolna część soczewki umożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości, np. w książce, tablecie bądź gazecie.
Czytany materiał należy ustawić w wygodnej pozycji (w odległości między 33 a 40 cm od oczu). Patrząc przez dolną część soczewek należy odszukać punkt zapewniający najlepszą ostrość wzroku. Aby przeczytać cały wiersz tekstu, może być konieczne lekkie obrócenie głowy z jednej strony na drugą.
Czytanie powyżej poziomu wzroku
Jeśli chcesz spojrzeć na coś znajdującego się w niedużej odległości, ale powyżej poziomu wzroku, należy unieść brodę odpowiednio wysoko, aby móc odszukać punkt zapewniający najwyższą ostrość widzenia. Wówczas możesz patrzeć przez środkową lub dolną część soczewek, w zależności od tego, jak daleko znajdujesz się od przedmiotu.
Porady dotyczące adaptacji do nowych soczewek
Przyzwyczajanie się do nowych soczewek progresywnych może zająć trochę czasu. Twoje soczewki zostały zaprojektowane tak, aby proces adaptacji skrócić do minimum i uczynić go możliwie najłatwiejszym.
Nowe okulary należy nosić możliwie najczęściej - ciągłe zdejmowanie i zakładanie ich spowalnia proces adaptacji. W szczególności, podczas pierwszych kilku tygodni ważne jest,aby nowe okulary nosić przez cały dzień.
W okresie adaptacji nie należy wracać do poprzednich okularów. Twoje oczy za każdym razem będą musiały przyzwyczajać się od nowa, co będzie powodować zmęczenie.
W sytuacji, gdy zmieniasz kierunek,w którym patrzysz i korzystasz z peryferyjnych obszarów soczewek, może pojawić się odczucie nieostrości widzenia. Wówczas zwróć głowę w kierunku, w którym patrzysz.
Jeśli po 2-4 tygodniach użytkowania nowych okularów, odczuwasz dyskomfort lub zauważasz,że boli Cię głowa, odwiedź ponownie nas, aby porozmawiać o swoich dolegliwościach.
Odwiedzaj regularnie nasz salon, w celu sprawdzenia dopasowania oprawy, zwłaszcza w przypadku, gdy Twoje okulary zostały narażone na uszkodzenie (upadek, uderzenie, itp). Dzięki temu masz gwarancję optymalnego komfortu widzenia. Nie należy podejmować próby samodzielnego korygowania okularów.
Porady dotyczące pielęgnacji soczewek
Twoje okulary zostały wykonane z największą starannością, z wytrzymałych materiałów oraz powłok antyrefleksyjnych. Nadal jednak są narażone na uszkodzenia, dlatego bardzo ważne jest,aby dbać o nie w należyty sposób.
Kiedy zakładasz lub zdejmujesz okulary rób to oburącz
Trzymając okulary w ręku, trzymaj oprawę za mostek, a nie za zauszniki
Przechowuj okulary w przeznaczonym do tego etui
Nie kładź okularów soczewkami do podłoża
Uważaj na wysokie temperatury - nie kładź okularów na przedmiotach stanowiących źródło ciepła , tj. kuchenka,czy urządzenia grzewcze, a także nie zostawiaj okularów w samochodzie, kiedy na zewnątrz jest wysoka temperatura
Agresywne substancje chemiczne mogą trwale uszkodzić Twoje soczewki i opraw. Przechowuj swoje okulary z dala od acetonu, eteru, kleju, perfum, lakieru do włosów, chemii gospodarczej oraz środków owadobójczych.
Porady dotyczące czyszczenia
Podczas czyszczenia okularów należy oczyścić nie tylko same soczewki,ale również oprawę
Najpierw usuń większe zabrudzenia spłukując okulary letnią wodą. Następnie umyj je z dodatkiem delikatnego mydła (nie zawierającego cytryny)
Osusz soczewki czystym, miękkim ręcznikiem. Upewnij się,że do jego prania nie został użyty płyn zmiękczający, który może pozostawiać smugi na Twoich soczewkach.
Nie wycieraj okularów ręcznikami papierowymi! Zawierają one często włókna drewna, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie soczewek.
Możesz także używać ściereczek z mikrowłókien, takich jak ta, która była dołączona do okularów, a także specjalnych płynów, przeznaczonych do czyszczenia okularów.
Zawsze pamiętaj o regularnym badaniu wzroku!
Życzymy Ci wiele radości z użytkowania Twoich okularów progresywnych!