Okulary do czytania

Aby czytanie sprawiało przyjemność trzeba zadbać o wygodny fotel, kubek herbaty i dobrą książkę. Jeśli jednak ręce stały się „za krótkie”, by móc dobrze rozpoznać litery, gdy potrzebne jest lepsze światło lub pojawiają się bóle głowy, oznacza to, że brakuje najważniejszego: okularów do czytania!


Konieczność odsunięcia od siebie czytanej gazety czy książki, by dokładnie zobaczyć, co jest w niej napisane, to bardzo często pierwszy objaw utraty ostrego widzenia. Taka sytuacja może wynikać z różnych przypadłości wzroku. Aby mieć pewność, z jakim problemem mamy do czynienia, należy bez wahania wybrać się do lekarza okulisty, który zdiagnozuje powód niedogodności. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że są one wynikiem starczowzroczności.



Dopiero odpowiednie okulary do czytania gwarantują stuprocentową przyjemność czytania. Ponieważ wraz z wiekiem obniża się sprawność oka (akomodacja), w pewnym momencie litery można rozszyfrować tylko z trudem. U większości osób, które do tej pory również bez okularów do dali widziały bez zarzutu, pierwsze oznaki pojawiają między 40. a 45. rokiem życia.



Kluczowym aspektem przy dopasowywaniu okularów do czytania jest dobór odpowiednich szkieł, które pozwolą na właściwą korekcję wzroku. Najczęściej stosuje się soczewki do bliży, które wyostrzają obraz podczas patrzenia z krótszych odległości.


Przy wyborze okularów do czytania powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na soczewki, ale także na dobre oprawki. Powinny być one wytrzymałe, solidne, wykonane z odpornego na uszkodzenia materiału. Powód jest prosty: takie okulary są z dużą częstotliwością zdejmowane i zakładane, a także odkładane w różne miejsca, nie zawsze w pełni bezpieczne dla oprawek. Właśnie dlatego należy zminimalizować ryzyko uszkodzeń i powstania rys.